Gösterilen sonuç sayısı: 11

Organik Ürünler

Sağlıklı beslenme isteği, insanların sağlıkları konusunda endişe duyması nedeniyle son yıllarda artmıştır. Organik ürünler geleneksel olarak üretilen gıdalardan daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu düşünülür. Organik işi çok talep gördüğü için çevrimiçi organik bakkaliye veya mağazalara olan talebi de artırıyor. Bugün her türlü gıda organik protokoller altında üretiliyor. Et, yumurta, bal, zeytin, şeker, çay, kahve, baklagiller, meyveler, sebzeler, yağlar ve süt ürünleri. Ayrıca yan ürünler ve dondurulmuş konserve ürünler, tatlılar gibi farklı versiyonları da vardır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne ( FAO ) göre, üretimin herhangi bir aşamasında veya yetiştirildiği topraklarda hiçbir kimyasal gübre, herbisit veya böcek ilacı kullanılmadığında gıda tipik olarak meyveler ve sebzeler organik olarak kabul edilir.

Tümünü Göster

Organik ürünlere atfedilen olumlu özellikleri, düzenlemeler veya genel bir fikir birliği olmadan belirlemek zordur. Örneğin sütün organik sayılabilmesi için ineğin teorik olarak %100 tahılla beslenmesi gerekir. Ve genetik olarak işlem görmemiş olması ve döllenmemiş toprakta beslenmesi gerekir. Araştırmalar, organik olarak yetiştirilen yiyeceklerin, vücudumuzun sağlıklı çalışması için hayati önem taşıyan tüm besinler olan C Vitamini, magnezyum, fosfor ve demirin daha yüksek miktarlarına sahip olduğunu gösteriyor. Organik meyve ve sebzeler, enerji sağlayan ve genç görünmenizi sağlayan antioksidanlar bakımından yüksektir. Veriler, organik sütün geleneksel sütten çok daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiğini gösteriyor.

Organik Ürünler Sağlıklı mı?

Organik ürünlerin sizin için daha iyi olması gerektiği varsayımını yapmak kolay. Ancak kanıtlara baktığımızda bu iddia doğru mu? sağlıklı organik ürünlerin besin değerini geleneksel gıdalara karşı inceleyen çalışmaları bulmak için araştırmalar yapıldı. Stanford Medicine, organik ve geleneksel gıdaları karşılaştıran 237 ilgili çalışmanın analizini yaptı. Stanford araştırması, organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen meyve, sebze, tahıl, et, kümes hayvanları, süt ve yumurtaların besin seviyeleri, bakteri, mantar ve pestisit kontaminasyonunu bildirdi. Çalışma, organik ürünlerin organik olmayan gıdalara kıyasla daha besleyici olduğuna veya daha az sağlık riskine sahip olduğuna dair önemli bir kanıt bulamadı. Bir besin maddesi olan fosfor, organik ürünlerde önemli ölçüde daha yüksek miktarlarda bulundu. Çok az insanda fosfor noksanlığı olduğu için bunun faydası göz ardı edilmiştir.

Organik Ürün Nedir?

Organik kelimesi, zararlı kimyasal gübre ve zirai ilaçların kullanılmadığı bir tarım yöntemini ifade eder. Bu yöntem doğaya çok dikkat eder. Sağlıklı organik ürünler arasında taze meyveler, sebzeler, etler ve süt ürünleri bulunur. Organik hayvanlara herhangi bir antibiyotik veya büyüme hormonu enjekte edilmez veya beslenmez. Organik ürünlere olan talebin artmasının ana nedeni budur. Ancak organik ürünlerin faydaları konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bu yazımızda sağlıklı organik ürünlerin faydaları hakkında da konuşacağız.

Organik Ürünlerin Sağlığa Faydaları

Organik tanımı ülkeye göre değişir. Çoğu yerde, organik ürün olarak sınıflandırılmak için gıdaların sentetik böcek ilaçları, işlenmiş gübreler ve ham kanalizasyon olmadan yetiştirilmesi gerekir. Ayrıca genetiği değiştirilmiş organizmalar ve GM ürünleri de yasaktır. Tipik olarak, organik et için yetiştirilen hayvanlara hormon, antibiyotik veya veteriner ilaçları verilemez. Organik beslenmenin sağlığa birçok faydası vardır. Peki bunlar nelerdir? Madde madde organik ürünlerin sağlığa faydalarına değinelim.

Organik Ürünler Genel Sağlık İçin Daha İyidir

Organik ürünler kimyasallarla üretilip işlenmediği için sağlığımızı etkileyebilecek kimyasal maddeler içermezler. Bu ürünler, sağlıklı bir yaşam tarzı için daha iyi beslenme anlamına gelir. Neden organik beslenme yapmamız gerektiğinin en kesin ve en anlamlı açıklaması bu! Hayatı tehdit eden katkı maddeleri veya toksinlerle enfekte olmayan meyve ve sebzeler yemek, şüphesiz bir dahaki sefere market alışverişine gittiğinizde hatırlamak için harika bir gerekçedir. İşlemde kullanılan pestisitler, insanlarda olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir. Pestisitlere maruz kalmanın insanlar üzerinde sonuçları vardır. Hastalığa, endokrin yıkımına, doğuştan gelen engellere, bilişsel ve üreme tehditlerine ve hormonal sorunlara sebep olabilmekte.

Yeterli Besinler

Et, süt ürünleri, meyve ve sebzeler gibi sağlıklı organik ürünler, C vitamini, kalsiyum, demir, krom, antioksidanlar ve magnezyum gibi yüksek besin içeriğine sahiptir. Konvansiyonel ürünlerin beslenme oranı organik ürünlere göre daha azdır. Organik ürünler içinde işlenmiş gıdalarda kaybolan vitamin, mineral, protein, lif gibi besinlerle doldurulur. Ekildikleri arazi her zaman güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde işlenir. Bu da onu sağlıklı bir seçim haline getirir. Ayrıca sitemizden özel günleriniz için sağlıklı organik ürünler içeren toplu yemek hizmeti fiyat teklifi alabilirsiniz.

Organik Ürün

Organik Ürün

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Organik Ürünler

Organik ürünler herhangi bir kimyasal içermediği için bağışıklık sistemini zayıflatma riskini azaltır. Ayrıca vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Detoks arıyorsanız, daha ileri gitmenize gerek yok! Sağlıklı organik ürün, yaşadığınız tüm sıkıntıların çözümüdür! Son yıllarda yapılan araştırmalar, organik ürünlerin antioksidanlarla dolu olduğunu ve bunların daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Çünkü normalde yapay olarak yetiştirilen gıdalarda yaygın olan pestisitlerin müdahale etmediğini ve dolayısıyla bize sağlıklı ve organik ürünleri verdiğini göstermiştir. Bu nedenle sağlıklı beslenme, insanların daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmelerine yardımcı olmada önemli bir rol oynar.

Antikorları Uyarır

Büyüme hormonları ve diğer kimyasalları kullanan organik olmayan gıda ürünleri tükettiğimiz için insan bedenlerimiz çeşitli sağlık hastalıklarına yatkındır. Organik olmayan gıda ürünlerinin sürekli kullanımı bağışıklık sistemimizi zayıflatmakta. Buda bizi hastalıklarla mücadele edemez hale getirmekte. Organik ürünler ise insan vücudunun yapabileceği herhangi bir büyüme hormonu ve antibiyotik içermez.

Organik Ürünler İle Gıda Kaynaklı Hastalıkları Azaltın

Kimyasallar ve diğer büyüme hormonları içerdiğinden organik olmayan gıda ürünlerinin tüketimine bağlı olarak bildirilen birkaç gıda kaynaklı salgın vakası olmuştur. Gıda kaynaklı hastalık salgınlarını azaltmanın tek yolu organik ürünler tüketmektir.

Organik Daha Lezzetlidir

Ekinler herhangi bir pestisit içermediğinden ve ayrıca gelişme ve olgunlaşma için daha fazla zaman verildiğinden, organik ürünler geleneksel gıda ürünlerine göre çok daha lezzetlidir. Organik ürün tüketmenin büyük bir avantajı, meyve ve sebzelerin doğal olarak tatmaları gerektiği şekilde tat almalarıdır. Bu organik ürünlerin yetiştirilmesinde kullanılan hiçbir koruyucu veya böcek ilacı olmadığı için tadı daha güzel olacaktır. Organik olarak yetiştirilen gıdalar genellikle daha lezzetlidir. Çünkü sağlıklı güçlü bitkiler iyi dengelenmiş topraktan üretilir. Organik ürünler, ticari olarak üretilen ve kimyasallarla işlem görmüş gıdalardan daha fazla mineral, vitamin ve diğer gerekli besinleri içerir. Bu da pazarda tazelik sağlar.

Pestisit İçermez

Geleneksel gıdalarda kullanılan kimyasal pestisitler, körlük, kanser, doğum kusurları, kısırlık, zayıf bağışıklık sistemi, DEHB, Parkinson hastalığı gibi çeşitli hastalıklara neden olabilmekte. Oysa organik ürünler böcek ilacı içermez ve genel sağlık için daha iyidir. İşlenen ve üretilen sağlıklı organik ürünler tazedir. Yani daha uzun ömürlü olmasını sağlayan hiçbir koruyucu madde içermez. Doğal olarak yetiştirildiği için tüketiciye zarar vermez ve ayrıca geleneksel olarak yetiştirilen ürünlere göre daha fazla besin içerir.

Organik Ürün Çevre İçin Daha İyidir

Organik tarım herhangi bir kimyasal içermediği için kirliliği, toprak erozyonunu azaltır. Suyu korur ve aynı zamanda toprak verimliliğini artırır. Bu da güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlar. Organik ürünleri satın alarak, çevremiz üzerinde daha az baskı oluşturan mevsimlik ürünleri desteklemiş olursunuz. Sebze ve meyve yetiştirmenin doğal yolu kolaydır. Organik ürün satın alarak ayrıca havaya, suya veya toprağa hiçbir toksin girmemesini sağlıyoruz. Gelecek nesiller için dünyamızı korumak istiyorsak, uzun ömürlü olmasını sağlamak için şimdi değişiklikler yapmalıyız. Organik gübrelerin kullanılması, toprağı çürümekten kurtarır ve bu da çevremizi korumaya yardımcı olur. Kendiniz ve çevremiz için bir adım atmaya sitemizden organik ürün alarak başlayabilirsiniz.

Gizle