Çay tüm dünyada popüler bir içecektir. Ancak ne tür bir çay aradığınızı bilmek zor olabilir. Bu blog yazısı, mevcut farklı çay türlerini ve bunların nasıl yapıldığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Arka cebinizde bu bilgiyle, bir kafede veya markette sipariş verirken bir daha kafanızın karışması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak!

Yeşil Çay ve Faydaları

Bu çay, tüm çaylar arasında en az oksitlenendir. Rengi sarımsı-yeşilden açık zeytine kadar değişir ve tadı çimenli veya ıspanak veya deniz yosunu gibi sebzeler olabilir. İhtiyaçlarınız için en iyi çayı bulmak ve sağlığınız için neden harika olduklarını anlamak için bu web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Demleme, bazı Darjeeling’lerde tatlı özsu kavun, bazı Sencha’larda papaya veya birkaç Dragonwell’de limon notaları alabilen hafif ama parlak bir tada sahiptir. Yeşil çay öncelikle Çin, Japonya ve Hindistan’da üretilmektedir. Yeşil çay için daha ünlü bölgelerden bazıları Tayvan, Zhejiang eyaleti (doğu Çin), kuzey Jiangsu eyaleti (kuzey-orta Çin), Japonya’da Kyoto yakınlarındaki Uji bölgesi ve Hindistan’da Darjeeling’dir. Yeşil çayın, kanser ve kalp hastalıklarına karşı korumanın yanı sıra kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Bir fincan yeşil çay, bir fincan kahve veya siyah çaydan çok daha az kafein içerir. Ancak yine de vücuttaki epinefrin (adrenalin) üretimini artırarak sinir sistemini uyarabilir.

Beyaz Çay

Bu çay, bir Camellia sinensis çalısının yeni yapraklarından yapılır. Fermente olmasını engelleyen ve daha hassas lezzetlerini koruyan buğulanmış veya kızartılmış. Adı, herhangi bir tomurcuk oluşmadan önce bitkinin tüm kısımlarını kaplayan gümüşi tüyden gelir. Bu, genç yaprakları kolayca toplayabildikleri için yetiştiriciler için yararlı bir rehber görevi görür. Beyaz çay öncelikle Çin ve Hindistan’da, aynı zamanda Doğu Afrika’da (örneğin Kenya) ve Çin’deki Fujian eyaletinin Wuyi Dağları’nda hasat edilir. Beyaz çayın lezzet profili, meyve çiçeği veya tatlılık, kestane veya kızarmış pirinç gibi “bal” gibi notaları ve bunaltıcı olmadan ferahlatıcı genel bir “tatlılık” içerir.

Çay Çeşitleri ve Türleri Nelerdir

Oolong Çayı Nedir ve Faydaları Nelerdir

Bu çay yarı oksitlenmiştir, yani yeşil çaydan daha fazla, siyahtan daha az oksidasyona uğramıştır. Oolong çayları, karmaşık lezzet profilleri ve kalıcı tatları ile bilinir. En iyi oolonglardan bazıları bol miktarda vücut içeren çiçek aromasına sahipken, diğerleri yoğun odunsu veya dumanlı bir koku yayar. Oolong çayı, kilo verme çabalarına yardımcı olmak için vücut metabolizmasını artırırken kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürmek gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Vücuttaki serbest radikallerle savaşan antioksidanlar olan polifenoller içerdiği için kanseri önlemeye bile yardımcı olabilir.

Siyah Çay

Bu çay tamamen oksitlenir ve koyu turuncu-kırmızı bir renk ve koyu bir tat verir. Oksidasyon seviyeleri nedeniyle siyah çay, hem yeşil hem de beyaz çaydan daha fazla kafein içerir. Kahve gibi, birçok insan sabahları veya öğleden sonraları kafeinli alkolsüz içeceklere alternatif olarak bu tür çay içmenin uyarıcı etkilerinin tadını çıkarır. Siyah çay öncelikle Türkiye, Hindistan, Sri Lanka ve Kenya’da üretilmektedir. Dünyanın en popüler siyah çayları Assam (Hindistan), Darjeeling (Hindistan) ve Seylan’dan (Sri Lanka) gelmektedir. Doğru zamanda doğru sıcaklıkta düzgün bir şekilde demlendiğinde, bu tür çay güçlü, maltsı ve canlı bir tada sahip parlak bakır kırmızısı bir likör verebilir. Birçok farklı çay türü vardır ve nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Bu makale ile en yaygın beş çay türü hakkında bilgi edineceksiniz: beyaz çay, yeşil çay, siyah çay (kırmızı olarak da bilinir), oolong ve pu-erh. Herkes için en iyi tip yoktur, ancak bunlar en popüler olanlardır. Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler