Vegan bir yaşam tarzı uygulayanlar için iyi haber çünkü bu, hayat sigortası yaptırmanıza çok yardımcı olabilir. Vegan olmanın hayat sigortası konusunda size nasıl yardımcı olabileceğini bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin çünkü vegan diyet uygulayan kişilerin hayat sigortası poliçeleri için neden daha az ödemeye değer olduklarını size sağlayacağız. Bugün, araştırmalar ve araştırmalar vegan beslenmenin farklı sağlık sorunlarının risklerini nasıl azaltabileceğini ortaya koyuyor ve sigorta şirketleri bu kervana atlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde veganlara düşük hayat sigortası oranları sunan birçok sigorta sağlayıcısı var. Bununla birlikte, öne çıkan sigorta hizmeti sağlayıcılarından biri HealthIQ’dur. ABD’deki en önemli ölüm nedenlerinin daha önemli kısmı günlük beslenmeyle bağlantılıdır ve vegan bir yaşam tarzı izlenerek bunlara karşı güvence altına alınabilir. ABD’de önde gelen ölüm nedeni kardiyovasküler hastalık ve bunu kötü beslenmeye bağlı kanser izliyor. Diğer ölüm nedenleri Alzheimer hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığıdır. Vegan diyet, bir kişiyi bu ölümcül hastalıklara karşı birçok temel yolla koruyabilir. Vegan beslenme ile korunabilecek en ölümcül hastalıklar şunlardır:

Hipertansiyon

Hipertansiyon önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vegan bir diyet, yüksek miktarda sebze, meyve, kuruyemiş, kepekli tahıl, tohum ve baklagil tüketimini destekler. Hipertansiyon, felç, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar için dünya çapında önde gelen risk faktörüdür. Kan basıncındaki azalmanın bireyler için hayati sağlık yararları vardır. Sağlıksız bir diyet daha fazla ölümden sorumludur. Sebze, tohum, sert kabuklu yemişler, meyve ve tam tahılların vegan bir diyetle elde edilen gelişmiş tüketimi, bir milyon ölümü önleyebilir. Hayvansal ürünlerin tamamen bulunmadığı vegan diyetler kan basıncını düşürebilir. Sürdürülebilirlik ve fizibilite sınırlıdır.

Farklı Kanser Türlerinde Azaltılmış Risk

2016 yılında yapılan araştırmalar, vegan bir diyet uygulayan kişilerin tüm kanser türlerine yakalanma riskinin yüzde 15, kadınlara özgü kanser riskinin yüzde 34 ve kolorektal kansere yakalanma olasılığının yüzde 22 daha düşük olduğunu gösteriyor. 56 000 veganın katıldığı araştırma, vegan olmayanlara kıyasla belirli kanser türlerini geliştirme risklerinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi. Bu tür bir diyetin olumlu etkisinin nedeni büyük ölçüde doymuş yağların yokluğunda yatmaktadır. Azaltılmış kanser riski aynı zamanda fındık, baklagiller ve soya fasulyesi gibi sebzelerin büyük miktarda tüketilmesiyle de ilgilidir. Dahası, veganlar, kanser de dahil olmak üzere dejeneratif hastalıklardan kaçınmaya yardımcı olan hastalıklar ve polifenollerle savaşan bir pigment olan karotenoidleri daha fazla özümseyebilirler.

Düşük Diyabet Riski

Diyabet, ABD’deki ilk on ölüm nedeni arasında yer almaktadır. 2009 yılında Diabetes Care Journal’da yayınlanan bir araştırma, vejetaryenlerin tip 2 diyabet geliştirme olasılığının yüzde 49 daha düşük olduğunu gösteriyor. Vegan olmayanlar ve veganlar arasındaki 5 birimlik BMI eşitsizliği, veganlığın sizi diyabet ve obeziteden koruma konusunda önemli bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırmada, et ürünlerinin, hatta balıkların haftalık bazda bile daha az dahil edilmesi, vegan beslenmeyle ilgili korumayı sınırlandırıyor. Araştırma, vegan diyetlerine dahil edilen gıdaların tip 2 diyabetin azaltılmasına yardımcı olan metabolik faydaları olabileceğini ortaya koydu.

Alzheimer Hastalığına Sahip Olma Şansını Azalttı

Alzheimer Derneği Dergisi, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve lif açısından zengin bir diyetin Alzheimer hastalığının oluşumunu yüzde 53 oranında azalttığını gösteren bir makale yayınladı. sağlık uzmanları, vegan bir yaşam tarzı ile AD veya Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının oldukça düşük olması arasındaki ilişkiyi gösterdi. Diyet, günde en az üç porsiyon kepekli tahıl, salata ve diğer sebze türlerini entegre etti. Ayrıca, günlük olarak fındık atıştırmayı ve fasulye yemeyi içerir. Haftada en az iki kez çilek yemek, gelecekte AD olma şansını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler Hastalık Şansının Azalması

2013 yılında yapılan ve Journal of the American Medical Association tarafından yayınlanan bir araştırma, vejeteryanların, et ürünleri yemeyi seven insanlara göre kardiyovasküler hastalığa yakalanma olasılığının yüzde dokuz daha düşük olduğunu gösteriyor. Sertleşmiş veya tıkanmış bir arter, doğrudan felç ve kalp krizi nedenidir. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, vejetaryenlerin test edilen herhangi bir grubun en elastik arterlerine sahip olduğunu doğruladı. Bir vegan diyeti et ve diğer hayvansal ürünlerden yoksundur, bu nedenle yağ, kolesterol ve doymuş yağ tüketimini önemli ölçüde düşürür. Bu faktörler, veganların kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına katkıda bulunur. Baklagiller, soya fasulyesi, kabuklu yemişler ve bitkisel yağlar gibi yaygın vegan ikamelerinin, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Bu aynı zamanda kan damarlarının esnekliğine ve tıkanmaya da yardımcı olur. Bu aynı zamanda sağlıklı bir kan akışına sahip olmanıza yardımcı olur.

Daha Fazla Canlılık ve İyileştirilmiş Enerji

Vejetaryenler, kan basıncını düşürme, düşük hastalık oranı, sürdürülebilir, sağlıklı beslenme ve çevre dostu yaşam gibi bu tür bir diyetle gelen birçok avantajın olduğunu zaten biliyorlar. Bu aynı zamanda gereksiz hayvan zulmünden arınmış bir hayata, daha fazla canlılığa ve daha fazla enerjiye sahip olmaya yardımcı olur. Belki de bu tür bir diyetin en önemli sağlık yararları, yüzde 15 daha düşük ölüm oranıdır. Beslenme alanında yapılan son araştırma, et tüketiminin sağlığımız üzerindeki kötü etkisini ortaya koymaya devam ediyor. Birkaç ay önce yapılan en büyük ve önemli araştırma, düzenli olarak kırmızı et yiyenlerin vegan diyet uygulayanlara göre %26 oranında yukarıda bahsedilen hastalıklardan herhangi biri nedeniyle ölme eğiliminde olduğunu gösterdi. Amerikan Kardiyoloji Koleji gibi büyük sağlık kurumları, protein açısından zengin sebzelerin hayvansal proteinden daha sağlıklı olduğunu gösteren güncel bir araştırmaya atıfta bulunarak vegan bir diyetin izlenmesini tavsiye etti. Bugün, vegan yaşam tarzını takip edenlere hitap eden veganlar için hayat sigortası var. Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler