Bir kahve hayranı iseniz, yeni açılmış bir kahve çekirdeği torbasından yayılan görkemli kahve kokusundan daha karşı konulmaz bir şey yoktur. Bir fasulyeyi alıp ağzınıza götürmek için cazip gelmiş olabilirsiniz, ancak tereddüt ettiniz çünkü kahve çekirdeği yemenin yapmanız gereken bir şey olup olmadığından emin değilsiniz. Neyse hemen konuya girelim ve bu soruya cevap verelim. Evet, kesinlikle kahve çekirdeği yiyebilirsiniz! Ancak kahve çekirdeklerini yemeden önce dikkat etmeniz gereken, faydaları ve yan etkileri, kahve çekirdeklerini nasıl yemeniz gerektiği gibi bazı hususlar var! Tüm bunları ve daha fazlasını ele alacağız, ancak önce temel bilgilerle başlayalım.

Kahve Çekirdeği Nedir?

Peki, sorduğuna sevindim! Bu basit bir soru gibi görünebilir, ancak kahve çekirdekleri aslında çekirdek değildir. Kahve meyvesinin (veya kahve kirazının) tohumlarıdır. Kahve kirazı hasat edildikten sonra tohumları veya “çekirdekleri” çıkarmak için bazı işlemlere tabi tutulur. Bu genellikle ıslak işlem veya kuru işlem kullanılarak yapılır. Islak işlem, vişnenin bir makine kullanılarak hamur haline getirilmesini ve müsilajı (tohumun etrafını saran) nispeten sağlam kalmasını içerir. Bu arada müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler tarafından üretilen yapışkan bir maddedir ve kahve de bir istisna değildir. Bunlar daha sonra birkaç gün fermantasyona uğrar, şekerler ve amino asitler açığa çıkar ve kahveye karakteristik tadını verir. Kuru işlem, kahve kirazını birkaç hafta boyunca güneş altında kurumaya ve mayalanmaya bırakmak anlamına gelir. Kuruduktan sonra, tohumlar kahve meyvesinden çıkarılır. Zor bir görev olabilir. Son olarak kahve çekirdekleri kavrularak hepimizin aşina olduğu kahve çekirdeklerine dönüşür.

Peki, Kahve Çekirdekleri Yiyebilir misiniz?

Kısaca bahsettiğimiz gibi, evet! Kahve çekirdeklerini ölçülü tüketildiğinde güvenle yiyebilirsiniz. Ama şimdi temelleri ele aldığımıza göre, biraz daha derine inelim. Kahve çekirdekleri aslında yüzyıllardır tüketilmektedir, kahve ve demleme Avrupa’da 16. yüzyılda popüler hale gelmeden çok önce. Kahve ilk başta bir içecekten çok uyarıcı bir yiyecekti. Doğu Afrika kabilelerinin MS 8. yüzyılda kahve çekirdeklerini hayvansal yağla karıştırdığına dair kanıtlar var. Efsaneye göre bir keçi çobanı, keçilerinin ağaçtan kırmızı bir meyve yediğini gözlemlediğinde kahve bitkisinin potansiyelini keşfetti. Yemekten sonra, hiç yememiş keçilerden çok daha enerjik hale geldiler! Bu nedenle kahve çekirdekleri tarih boyunca güvenle tüketilmiştir. Ama neden bir bardak Joe içmek yerine onları yemelisin? Kahve çekirdekleri, kahve ile aynı sağlık yararlarına (ve yan etkilerine) sahiptir, ancak güçlendirilmiştir.

Kahve Çekirdeği Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kahve çekirdekleri yemenin ana faydası, bir fincan kahve ile aynı sağlık yararlarını, ancak çok daha konsantre bir şekilde paketlemeleridir. Bununla birlikte, hem faydaları hem de yan etkileri artabileceğinden, kaç tane kahve çekirdeği yediğinize dikkat etmelisiniz.

Kahve çekirdekleri yemenin faydaları şunlardır

Kahve çekirdekleri yediğinizde sonuç, diş etlerinizin ve ağzınızın astarı yoluyla kafeinin daha hızlı emilmesidir. Bu, enerjinin kahve içtiğinizden çok daha hızlı arttığını hissedeceğiniz ve üretkenliğinizi artıracağı anlamına gelir. Kahve çekirdekleri, bir kahve içeceğinden daha fazla kafein konsantrasyonuna sahiptir. Bir fincan kahve ile aynı miktarda kafein elde etmek için sadece 8 ila 10 kahve çekirdeği yemeniz gerekir. Bununla birlikte, günlük kafein alım sınırınızı kolayca aşabileceğiniz için bu iki ucu keskin bir kılıçtır. Yukarıdaki faydalara ek olarak, kahve çekirdeği yediğinizde bir fincan kahve ile aynı faydaları alırsınız. Kahve, önemli miktarda klorojenik asit dahil olmak üzere mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Klorojenik asit, tip 2 diyabet riskini azaltabilir, iltihapla mücadele edebilir ve kansere karşı faydaları olabilir. Kahve, Parkinson Hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi beyin bozuklukları riskini azaltabilir. Kahve, siroz ve hepatik fibroz gibi karaciğer hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur. Kahve tüketmek felç riskini azaltabilir. Dostumuz kahve, depresyonla savaşmaya bile yardımcı olabilir.

Kahve Çekirdeği Yenir mi? Faydaları ve Yan Etkileri

Kahve Çekirdeği Yerseniz Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Kahve çekirdekleri yediğinizde yan etkiler kahve içmeninkine benzer. Ama yine de, kahve çekirdekleri çok daha konsantre bir besin ve kafein kaynağı olduğu için bunlar güçlendirilir. Bunlar şunları içerir:

Mide ekşimesi ve mide rahatsızlığı Mide asidi içeriğini artırabilen katekol varlığı nedeniyle.
müshil etkileri. Bir fincan kahve içtikten sonra bu duyguya hepimiz çok aşinayız. Uygun bir zamanda kahve içmek, uyku bozuklukları. Hepimizin uyumaya ihtiyacı var! Kafeinin etkileri bazı kişilerde 9,5 saate kadar sürebilir.
Hamilelik sorunları riskinde artış. Hamileyseniz kahve çekirdeği yemenizi tavsiye etmem. Lütfen doktorunuzla konuşun. vurgu yapmak istiyorum kafein güvenliği. Günlük önerilen kafein alımı günde 400 mg’dır. Bu, günde 2 ila 4 fincan kahveye eşdeğerdir. Bir fincan kahvenin 8 ila 10 kahve çekirdeğine eşdeğer miktarda kafein içerdiğini daha önce belirtmiştik. Kahve çekirdeğinin türüne bağlı olarak (Robusta vs. Arabica), sadece 20 ila 40 kahve çekirdeği yiyerek günlük alım miktarınızı aşabilirsiniz! Bu yüzden, kaç tane yediğinize dikkat etmeden kahve çekirdeği yemeye devam etmeyin! Yüksek kafein alımının yan etkileri arasında mide bulantısı, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, titreme ve hatta günde çok fazla kafein yemeyi alışkanlık haline getirirseniz yoksunluk belirtileri sayılabilir.

Kahve Çekirdeği Yemenin Kahve İçmeye Karşı Avantajları Nelerdir?

Kahve çekirdekleri yemenin birkaç avantajı vardır. Birincisi, demleme gerekli değildir. Pratik bir insansanız ve işleri halletmeniz gerekiyorsa ve sadece hızlı bir enerji artışı arıyorsanız, kahve çekirdekleri yiyebilirsiniz. Bir kahve dükkanına uğramanıza veya bir kahve makinesi satın almanıza gerek yok. Bir diğer avantajı da kahve çekirdeklerinin soğumamasıdır. Kahvenizi soğumadan hızlıca içmeniz gerekiyor. Bence soğuk kahve içmek en keyifli şey değil (tabii buzlu değilse). Böylece arabanızda veya ofis çekmecenizde bir torba kahve çekirdeği bulundurabilirsiniz (doğru şekilde kapatıldığından emin olun). Uykulu hissediyorsanız, masanızdan ayrılmanıza veya kalkmanıza gerek kalmadan birkaç fasulye yiyebilirsiniz. Araba kullanmaktan bahseden bir araştırma, iki fincan kahve (yaklaşık 16 ila 20 kahve çekirdeği) içmenin, potansiyel olarak bir kazaya neden olabilecek sürüş hatalarını azaltmada 30 dakika şekerleme yapmak kadar etkili olduğunu buldu.

Kahve Çekirdekleri En İyi Nasıl Yenir?

Pekala, bu kişisel bir tercih. Ama size şunu söyleyebilirim ki yeşil (çiğ) kahve çekirdekleri yenmesi güvenli olsa da, süper sert olmasının yanı sıra hoş olmayan bitkisel ve asidik bir tada sahiptirler. Bu yüzden, o inci gibi dişlere dikkat edin! Kavrulmuş fasulye tüketmek en iyisidir. Çoğu insan, daha fazla yağ içerdikleri, daha az asidik oldukları ve daha güçlü tatlara sahip oldukları için orta ila koyu renkli kızartmaları veya espresso çekirdeklerini tercih eder. Birçok insan çikolata kaplı kahve çekirdeklerini yemekten hoşlanır. Çikolatanın tatlılığı ile kahvenin acılığı arasındaki kontrastı gerçekten çok seviyorum. Bunları çoğu mağazadan satın alabilir veya evde yapabilirsiniz. Çikolata kaplı kahve çekirdeklerinizi evde hazırlamak için şu basit adımları izleyin: Çikolatayı mikrodalgada (ya da isterseniz benmaride) eritin. Kendinizi yakmamak için çikolatayı birkaç dakika soğumaya bırakın En sevdiğiniz kavrulmuş kahve çekirdeklerini tamamen kaplayacak şekilde çikolataya batırın. Koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri veya espresso kahve çekirdekleri öneririm. Çikolatalı kahve çekirdeklerini yağlı kağıt serili bir tepsiye dizin. Buzdolabında birkaç saat soğumaya bırakın. Kafeinli çikolata ikramınızın tadını çıkarın!

Uç: Burada hayal gücünüzü serbest bırakabilirsiniz. Biber tozu, kakule, chai karışımları, deniz tuzu ve benzeri gibi farklı baharatlarla denemeler yapın! Bu, çikolata kaplı kahve çekirdeklerinize çeşitlilik katacaktır.
 width=

Sıkça Sorulan Sorular

Öğütülmüş Kahve Yiyebilir misiniz?

Evet yapabilirsin! Ancak ne kadar yediğinizi takip etmek zor olabilir – kafein alım limitinizi aşmak istemezsiniz. Bununla birlikte, bütün kavrulmuş kahve çekirdekleri daha iyi tadacaktır, çünkü bazı öğütülmüş kahve karışımları aylar önce tazeliğini ve lezzetini kaybederek öğütülmüş olabilir!

Tüm Kahve Çekirdekleri Aynı Miktarda Kafein İçerir mi?

Hayır, yapmazlar. En büyük faktör, çekirdeğinizin geldiği kahve bitkisi türüdür. Robustica çekirdekleri Arabica çekirdeklerine göre iki kat daha fazla kafein içerir.

Ne Kadar Kahve Çekirdeği Yiyebilirim?

Günlük önerilen maksimum kafein alımı 400 mg’dır. Bu, Arabica kahve çekirdekleri için günde 32 ila 40 kahve çekirdeği ile aynıdır. Ancak kahve çekirdekleri Robusta çeşidinden ise yarısını alırım.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler