Cildiniz yediklerinizden olumsuz etkilenebilir. Cildiniz vücudunuzun sağlığının bir yansımasıdır ve sizi sağlıksız görünen bir ciltle bırakacak değil, size parlak bir cilt verecek sağlıklı bir diyet sürdürmek önemlidir. İşte yediğiniz yemeğin cildinizin görünümünü nasıl etkilediği hakkında bazı gerçekler.

Toksinler

Cildiniz, yiyeceklerinizdeki toksinlerden etkilenebilir, bu da pestisitler, herbisitler ve büyüme hormonları açısından yüksek yiyecekler anlamına gelir. Bu tür yiyecekler iltihaba ve sivilcelere neden olabilir. Bu nedenle, meyve suyu temizliği ile vücudunuzdaki toksinleri atmayı düşünmelisiniz. Bu aslında bir ila üç gün boyunca veya vücudunuzun kaldırabileceği kadar çok meyve ve sebze suyu içeceğiniz anlamına gelir. Doğrudan meyve sıkacağı için gitmek istemeyenler için, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacak bir detoks takviyesi de deneyebilirsiniz.

Genler

Bazı insanlar genetik olarak akneye meyilli bir cilde sahip olmaya yatkındır, ancak bu, bu konuda hiçbir şey yapamayacakları anlamına gelmez. Yağlı bir cildiniz olduğunu biliyorsanız, şekeri ve şekere hızla dönüşen basit karbonhidratları düşük bir diyete bağlı kalın. Bu, beyaz ekmek, makarna, hamur işleri, kekler vb. ürünleri kesmek anlamına gelir, çünkü bu yiyecekler tıpkı pestisit ve büyüme hormonları gibi iltihaplanmaya neden olur. Daha fazla yağsız et, balık, meyve ve sebze yiyin.

Yaşam Tarzı

Sigara içmek cildinizde kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olabilir, ancak aynı zamanda cilt hücrelerinize besin sağlayan kan damarlarına da zarar verir. Bu, sigaranın cildinizdeki iyileşme sürecini engellediği için güneş yanığı veya rüzgar yanığı geçirme olasılığınızı artırabileceği anlamına gelir. Bu olduğunda, güneşte çok uzun süre kaldıktan sonra yüzünüzde kızarıklık görebilir veya alerjik reaksiyondan dolayı şişmiş bir yüz yaşayabilirsiniz. Her iki durum da sizi çekici olmayan yüz özellikleriyle baş başa bırakacak ve sonuçta cildin hasarlı bir görünümüne yol açacaktır. Ayrıca, bulimia ve anoreksiya gibi yeme bozuklukları, dişlerde renk değişikliği ile birlikte diş sorunlarına neden olmak gibi vücudunuz üzerinde zararlı etkilere neden olabilir.  width=

Su

Cildiniz yaklaşık %60 sudan oluşur, bu nedenle kendinizi nemli tutmanız önemlidir. Susuz kalırsanız, cildiniz kurur ve pul pul olur – hiç kimse için iyi bir görünüm değil! Yeterince su almadığınızı, çişiniz koyu sarı veya hatta kahverengi olduğunda anlayabilirsiniz, bu da sisteminizden atılacak fazla bir şey olmadığı anlamına gelir. Düzgün bir şekilde susuz kalmamak için her gün iki litre su içmeyi deneyin. Kafeinin idrara çıkmayı teşvik eden ve sıvıları içeride tutmak yerine vücuttan uzaklaştıran bir idrar söktürücü görevi gördüğünü unutmayın. Bu nedenle, kahve içiyorsanız, günde ne kadar tükettiğinizi azaltmayı deneyin çünkü çok fazla kafein cildinizin görünmesine neden olabilir. solgun, ki bu elbette çok çekici değil.

Şeker

İşlenmiş şeker yemek yerine, antioksidanlar için yaban mersini ve ahududu gibi meyvelerin yanı sıra kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeye veya çarpmaya neden olmadan size enerji verecek tam tahılları yiyin. Yemek yedikten sonra kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde, fazla glikozu (şeker) işlemek için kan dolaşımına insülin salıyoruz ve daha sonra kan şekerimiz düşerek yemek yedikten hemen sonra aç hissetmemize neden oluyor. Bu cildiniz için kötüdür çünkü aşırı yemekten kilo almanıza ve cildinizi erken yaşlandıran iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca cildinizdeki yağ salgısını artıran ve akneye neden olacak hormonların üretimini uyardığı için şekerden de uzak durmalısınız.

Tuz

Tuz miktarını sınırlandırmalısınız çünkü çok fazla sodyum su tutulmasına neden olarak yüzünüzde şişkinliğe neden olarak size sağlıksız bir görünüm verir. Bu çoğunlukla yüzünüzü ve ellerinizi etkiler, ancak tüm vücudunuzda aşırı sıvı varsa, göz altı veya diz arkası gibi diğer bölgeleri de etkileyebilir. Tuz ayrıca midenizde, muhtemelen orta bölgenizde fark edeceğiniz şişkinliğe neden olabilir. Ne yemeniz gerektiğine ilişkin bu yönergeleri izlerseniz, donuk ve grimsi görünen bir cilt yerine parlayan sağlıklı bir cilde sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Atmanız gereken bu adımlar, yalnızca cildinizin sağlığını nasıl etkiledikleri açısından değil, aynı zamanda genel sağlık için de harikadır, böylece iyi görünmenin yanı sıra kendinizi iyi hissedeceksiniz! Yiyecekler, yalnızca gerçek özelliklerimizi etkileyerek değil, aynı zamanda cildimizin sağlığını da içten dışa etkileyerek ne kadar çekici göründüğümüzü etkileyebilir.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler