Yemek pişirmek, zamandan tasarruf etmeye ve hayatı biraz daha kolaylaştırana kadar eğlencelidir. yemek takımı teslimat hizmeti kullanmak, Akşam Yemeği Kuponları aracılığıyla zaman açısından verimli ancak uygun fiyatlı bir mutfak deneyimi yaşamanın bir yoludur. Ancak yine de ev yapımı yemek yemek istiyorsanız, sadece profesyoneller için değil, evde yemek yapan insanlar için de hayati önem taşıyan bazı pişirme becerileri öğrenebilirsiniz. Bu makalede, iyi bir şef olmanıza yardımcı olabilecek yedi farklı pişirme becerisi tartışılmaktadır. ile başlayan…

Mise En Place

Mise En Place, “yerleştirme” anlamına gelen ve servis yapmadan önce mutfak ekipmanlarını ve yiyecekleri hazırlamak için mükemmel olan Fransızca bir deyimdir. Beceriler, profesyonel mutfaklarda ve yemek programlarında yaygın olarak kullanılır.

Mise En Place’i kullanın

Bu basit yönergeler aracılığıyla Mise En Place’i uygulamak kolaydır: Bir plan geliştirin ve tarifinizi elinizin altında bulundurun. yemek pişirmek için gereken tüm malzemelerinizi ve ekipmanınızı karşılayın. Tüm malzemelerinizi tek tek yıkayın, kesin, doğrayın, doğrayın ve değerlendirin. Kolayca almak için uygun büyüklükte tabaklara, kaselere ve kaplara koyun. Daha iyi erişilebilirlik için malzemelerinizi pişirme yerinizin yakınına yerleştirin.

 width=

Unları Anlamak

Un kullanmak basit bir iş gibi görünüyor. Ancak un için süpermarkete giderseniz birden fazla çeşitle karşılaşırsınız. Daha az kapsamlı bir tarif için un gerekir, bu nedenle ihtiyaçlarınız için hangi un türünün en iyi olduğunu bilmek önemlidir. Un seçimi, besinsel faydalar eklemek istediğiniz veya diyet kısıtlamalarınız olduğu için de önemlidir. Bazı yaygın ev unları marketlerde bulunabilir. Un, ekmek, kek ve hamur işlerinin temel malzemesidir. Unun gücü, protein kalitesi ve miktarı ile temsil edilir. Undan una değişir. Proteinin kalitesi, ekmek yapımıyla sonuçlanan unun gücünü gösterir. Un fabrikalarında, yüksek kalitede un üretmek için sert bahar buğdayı ile sert kış buğdayını harmanlamak yaygın bir uygulamadır.

Kokunun Kilidini Açma

Yemek yapıyorsanız ve koku evinizde saatlerce veya günlerce kalırsa, bu oldukça rahatsız edici olabilir. Bu, temizlik rutininizi ayarlayarak kaldırılabilir. Bu kokularla baş etmenin birkaç yolu vardır. Birkaç temizlik ipucu:

Sirke Kullanımı – Sirke, doğal temizlik için en iyi araçtır. Herhangi bir iğrenç kokudan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yemek hazırlamak için kullanılan yüzeyleri silmek için sirke ve limon suyu karışımını kullanabilirsiniz. Sirke ayrıca havadaki uçuşan kokuları da etkisiz hale getirir. Ocağa bir tencere koyup içine bir bardak su ve üç yemek kaşığı sirke koyup birkaç dakika kaynatmak mutfağınızdaki o tuhaf kokuyu yok edebilir.
Tatlı Kokulu Yaratın – Üç bardak sirke ve bir avuç tarçın çubuğu içeren bir tencereyi birkaç saat kaynatmak suretiyle mutfağınızda hoş bir tarçın kokusu oluşturabilirsiniz. Yemek pişirmek için aynı tencereyi kullanın, havayı tazeleyecektir.
Temiz Havaya İzin Verin – Hava aşırı değilse pişirmeye başlamadan önce pencereleri açın. Bu, havayı dolaştıracak ve kokunun bir kısmının serbest kalmasına izin verecektir.

 width=

Sürecin Keyfini Çıkarın

Yemek yapmaktan zevk almanız önemlidir. Aşağıdaki dört ipucu, mutfakta yemek yapmaktan keyif almanıza yardımcı olacak önemli araçlardır.

Kendinizi Doğru Aletlerle Donatın – Doğru ekipmanlarla yemek pişirme becerileriniz gelişecektir. Bazı kaliteli pişirme araçlarına yatırım yapın, çünkü bu size zaman ve gözyaşı kazandıracak ve yemek pişirme becerilerinizde fark yaratacaktır.
Malzemelerinizi Bilin – Yemek pişirmek için malzemelerinizi anlayın. Tarifinizi buna göre ayarlamanıza izin verecektir. Yemeklerinize biraz daha lezzet katmak için taze, yüksek kaliteli malzemeler kullanmak da iyi bir uygulamadır.
Temel Pişirme Tekniklerini Anlayın – Temel becerileri öğrenmenin en iyi yolu, bıçak kullanımını, avlanmayı ve stok hazırlamayı anlamak için Mutfak Teknikleri kısa kurslarına katılmaktır.
Uygulama – Yemek pişirmede mükemmel olmak için, istikrarlı ilerleme için pratik yapmaya devam edin. Temel pişirme konusunda kendinize güveniyorsanız ve malzemeler hakkında çok fazla bilginiz varsa, yeni bir şey denemekten korkmayın.

Uyarlanabilir Olmak

Esnek olmak ve yeni bilgilerle ilgili planlarınızı veya fikirlerinizi değiştirmeye hazır olmak iyidir. Bir siparişi müşterinin tercihine göre uyarlamak gibi, yemek yapma şeklinizi değiştirebilecek durumlar olabilir. Farklı durumlarda işinizi tamamlamanın ve tercih ettiğiniz yöntemlerdeki değişiklikleri kabul etmeyi öğrenmenin yeni yollarla uyarlanabilirlik becerilerinizi geliştirmek daha iyidir. Ne kadar esnek olursanız, o kadar iyi yemek pişirmenize yardımcı olur. Bir aşçı, yeni bir yemek için doğru malzemeleri seçmeli ve servis yapmadan önce bir yemekte ani ayarlamalar yapabilir.
 width=

Doku Oluşturma

Gıda dokusu, lezzet kadar önemli olabilir. Çok farklı dokulara sahip çok çeşitli yiyecekler vardır ve farklı insanlar farklı yiyecek türleri için farklı tanımlara sahip olabilir. Gıda dokusu, gıda kalitesinin fiziksel değerlendirmesini değerlendirmek için en önemli faktördür. Hassasiyet, gıdanın kalitesini belirlemede önemli bir dokusal özelliktir. Bireysel tercih aynı zamanda farklı dokuların bir faktörüdür, çünkü pişirme süresine dikkat etmek ve uygun tarafları seçmek, tatmin edici bir doku yaratmada önemli faktörlerdir.

Lezzeti Birleştirmek

Malzemeler birbirini tamamlamak için birlikte çalışabilir. Dengeli bir deneyim yaratmak için penye tadı için beş temel tadı takip edin.

Tat ve Lezzet – Tat ve lezzet çoğu zaman birbirinin yerine kullanılır, ancak birbirlerinden farklıdırlar. Lezzet duyusal bir deneyimdir ve tat daha çok bir uyarıdır. Lezzet daha çok gıdanın dokusu, kokusu ve tadı ile ilgilidir. Oysa tat, tatlı, tuzlu veya ekşi olup olmadığını bilen tat alma tomurcuklarınızdır.
Tatlı – Tatlı tatlar, tuzlu yemeklere benzersiz bir derinlik katabilir. Bir yemek çok tatlıysa, elinizdeki malzemelerle düzeltebilirsiniz.
Tuzlu – Tuz bir yemeği iyileştirebilir ve dengeleyebilir. Soya sosu, peynir, zeytin vb. dahil olmak üzere diğer malzemelerle de tuz elde edebilirsiniz.
Acı – İnsanlar acılık konusunda daha hassastır. Yemek çok keskinse, acılığı gidermek için şeker, bal veya şurup gibi tatlı bir bileşen ekleyebilirsiniz.
Ekşi – Ekşi bir tat, doğru malzemelerin kombinasyonu ile bir yemeği canlandırabilir. Baharatlı yiyecekler yiyebilir veya sade bir yemeğe sadece limon veya misket limonu ekleyerek temel lezzetler ekleyebilirsiniz. Ayran, sirke, limon hepsi ekşi tat veren maddelerdir.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler