Yemek ne zaman bu kadar karmaşıklaştı? Tüm diyet heveslerini bir anlığına unutalım ve mantıklı bir beslenme uzmanının optimal sağlık ve zindelik için gün boyunca öğünlerinizi nasıl bölüşeceğinizi açıklamasına izin verelim.

Enerji girişi vs enerji çıkışı

Enerji dengesi hakkında konuşmadan porsiyonlar hakkında konuşamayız. Akıllı saatinizde kalori saymaya veya egzersizleri kaydetmeye çok fazla odaklanmaya gerek yok, ancak fiziksel aktivite miktarını (enerji çıkışı) ve tüketmeyi seçtiğimiz yiyecek miktarını (giriş enerjisi) izlememiz gerekiyor mu? Tükettiğiniz porsiyonları artırır ve egzersiz alışkanlıklarınızı düşürürseniz ortaya çıkan semptom kilo alımı olacaktır. Alternatif olarak, porsiyon boyutunuzu küçültür ve egzersizinizi artırırsanız, sonucun kilo kaybı olacağını göreceksiniz.

Porsiyon boyutu

Bir dakikanızı ayırın ve mutfak dolaplarını açın ve yemek tabaklarınızın boyutunu kontrol edin. 30 cm civarında görünüyorlar mı? Ev eşyalarında son zamanlardaki popüler bir trend, geleneksel olarak 25m’de ölçülerek, gerçekten fark etmeden tabaklarımızı ‘süper boyutlandırdıkları’ anlamına geliyordu. Geçişi geri almak, araştırmaların gösterdiği kolay bir yoldur, %22 daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Çok popüler bir söz, ‘Kral gibi kahvaltı, Prens gibi öğle yemeği ve Pauper gibi akşam yemeği yemek’tir. Akşam yemeği genellikle günün en büyük öğünü haline gelir, ancak belki de kendimize hatırlaması kolay bilmeceye bağlı kalmak için porsiyonları değiştirmeyi hatırlatmalıyız. Bir dayanıklılık sporcusu değilseniz, uyurken vücudumuzda o kadar fazla yakıta ihtiyacımız yoktur. Gün boyunca porsiyon boyutlarını küçültmek, sabahları en verimli olduğu zaman metabolizmamızı kullanmamıza ve ayrıca fiziksel aktivite yoluyla enerjiyi kullanma zamanına sahip olmamıza olanak tanır. Daha hafif akşam yemekleri yemek de uykumuz, sindirim sistemimiz, insülin direncimiz ve kilomuz için daha iyidir. Yeni bir yemek takımı satın almaktan hoşlanmıyor musunuz? Kolay bir hile, “yüzde 80 doyana kadar ye” olarak tercüme edilen bir Japonca deyişi “hara hachi bu” pratiği yapmaktır.

Zamanlama

Gün boyunca düzenli yemek yemek, iştahınızı ve öz kontrolünüzü kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Ancak, günde tüketmemiz gereken öğün sayısı söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir kural yoktur. Belki siz günde üç büyük öğünde daha başarılı olursunuz, oysa arkadaşınızın beş küçük öğünde sınırsız enerjisi vardır. Budist Rahipler sadece iki öğün yemek yerler ve bilim destekli aralıklı orucun popülaritesinin artmasıyla birlikte, şimdi Batı dünyasında kahvaltıyı atlama eğiliminde olan birçok insan var. Ne zaman yediğinizden çok ne kadar ve ne kadar yediğiniz önemli bence. Mesleki deneyimime göre, bir yemek ve ruh hali günlüğü tutmak, vücut tipinizin neyi geliştirdiğini anlamanın en iyi yoludur. Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler