Pek çok kişi dişlerinin renginin değişmesinden sık sık şikayet eder. Dişlerinizin beyaz dışında farklı bir renge bürünmesine birçok faktör neden olabilir. Bu olduğunda, ağzınızı açmayı veya toplum içinde konuşmayı zor bulabileceğiniz için kendinize olan güven seviyenizi etkileyebilir.

Diş Beyazlatma

Dis Beyazlatma

Dişlerinizi beyazlatmanın sayısız yolu vardır. Farklı şirketler diş beyazlatma ürünleri satmaktadır. Ancak bu çözümler pahalı olabilir ve bunları satın almakta zorlanabilirsiniz. Bu, başka seçeneğiniz olmadığı anlamına gelmez. Diyelim ki kimyasal ürünler kullanmadan dişlerinizi beyazlatmak istiyorsunuz, düzenli olarak yiyebileceğiniz doğal besinler var. Bu yiyecekler, sağlığınızdan ödün vermeden dişlerinizi kademeli olarak beyazlatan temel besinleri içerir. Ama ondan önce, dişlerinizin rengini bozan şeyleri bir düşünelim.

Dişler Neden Sararır

Disler Neden Sararir

Dişlerin sararması ya da dişlerin siyahlaşması birçok etkene bağlı olabilir. Sağlıklı dişler için öncelikle bu etkenleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Diş sağlığı için ilk olarak aşağıdaki etkenleri lütfen göz önünde bulundurun.

Kötü Hijyen

Diş hijyeniniz hayatınızın en önemli bir parçasıdır. Diş hijyenini ciddiye alan kişiler için dişlerin sararması çoğu zaman kaçınılmazdır. Dişlerinizi düzenli olarak diş ipi kullanmayı ve fırçalamayı unutmak, dişlerinizde kir birikmesine ve bu da yavaş yavaş dişlerin sararmasına neden olur. Ek olarak, profesyonel diş temizliğini yapartırmazsanız zamanla diş lekeleriyle uğraşmak zorunda kalacaksınız.

Hastalıklar

Bazen diş renginizin değişmesi kötü diş hijyeninin bir sonucu değildir. Bunun yerine, belirli hastalıklardan kaynaklanır. Bu hastalıklar, sonunda dişlerinizin rengini bozacak olan normal diş minesi gelişimini engeller. Ayrıca kemoterapi ve boyun radyasyonu gibi bazı tıbbi tedaviler dişlerde renk değişikliğine neden olabilir.

İlaçlar

Bu garip görünebilir, ancak ilaçlar dişlerde renk değişikliği yapabilir. Kanıtlar, antibiyotikler gibi ilaçların dişlerin rengini bozabileceğini gösteriyor. Özellikle 8 yaşın altındaki çocuklarda sıklıkla mine oluşumunu etkilerler. Benzer şekilde, klorheksidin içeren yıkamalar ve ağız gargaraları da dişlerde renk değişikliğine neden olabilir. Bu, gelişim yıllarında çocukların diş bakımı konusuna özen gösterilmesini önemli hale getirir.

Çevresel Etkenler

Bu sürpriz olmamalı. Çevre de insan yaşamında önemli bir faktör olmuştur. Dişlerin oluşum aşamalarında, fazla florür varlığı dişlerin rengini bozabilir. Aşırı florür, diğerlerinin yanı sıra, yüksek konsantrasyonda sudan, diş macunundan gelir. Bunu önlemek için evinizde akan suyun florür durumunu dikkatlice değerlendirmek ve ayrıca güvenli diş macunu satın almak akıllıca olacaktır.

Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatan 5 Gıda

Dislerinizi Dogal Olarak Beyazlatan 5 Gida

Diş beyazlatma konusunda bir çok etken mevcut. Kimyasallar, macunlar ya da ilaçlar liste uzayıp gidebilmekte. Ama en önemli diş beyazlatma işlemi doğal olandır. Doğal dişleri beyazlatma işlemi için aşağıdaki gıdaları mutlaka denemelisiniz. İşte diş beyazlatma sürecinizi olumlu yönde etkileyebilecek yiyeceklerden bazıları.

Çilekler

Çilekleri düzenli olarak tüketmek diş beyazlatmasına yardımcı olabilir. Çilekler dişlerinizdeki lekeleri çıkarmak için ilgili ağartma özelliklerini içeren malik asit içerdikleri için faydalıdır. Bu çilekleri karıştırıp dişlerinize uygulayabilirsiniz. Su ile durulamadan önce yaklaşık beş dakika kalmasına izin verin. Duruladıktan sonra dişlerinizi fırçalayın ve ardından diş ipi kullanın. Malik asit ayrıca ağzınızdaki tükürük üretimini ve dolaşımını artırır. Tükürük her zaman lekeleri yıkayacaktır. Ağzınızın bu ıslak hali dişlerin renk değiştirmesini zorlaştırır. Çileklerin doğası gereği gömleğinizi veya elbisenizi lekeleyebilirler. Bu nedenle ezme ve uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.

Ananas

Dişleriniz pelikül ve tükürük proteinleri tarafından korunur. Pelikül tabakası dişlerinizi örtmesine rağmen, gıda pigmentlerini kolayca emmeye eğilimlidir ve bu pigmentlerin birikmesi sonunda dişlerde renk bozulmasına neden olur. Lekeler birikmeye başladığında, bakteriler almak için yeterli materyali alır. Diş bölgenizdeki bakterilerin varlığı ile erken müdahale etmezseniz renk değişimi yakındır. Ancak ananas, pelikülü kolayca çözen doğal besinler içerir. Ananas, proteinleri parçalama kapasitesine sahip olan ve dolayısıyla dişlerinizdeki her türlü birikmeyi çözen bromelain içerir.

Süt

Yeterince süt içmek de sararmış dişleriniz için bir çözüm olabilir. Süt, minenizi beyazlatma gücüne sahip laktik asit içerir. Bunun yanı sıra, lekeleri kolayca temizleyen tükürük üretiminde de bir artışı tetikler. Ayrıca süt, leke çıkarıcı olan Kazein olarak bilinen proteini içerir. Kazein ayrıca kavite onarımı için yararlı olan ve plak birikmesini önleyen kalsiyum fosfatlar üretir. Uzmanlar, kazeinin renk bozulmasına neden olmak şöyle dursun, dişlerde tanen oluşumunu engellediğini tespit ediyor. Ek olarak, yoğurt ve peynir gibi diğer süt ürünleri de lekeleri temizleyen yeterli miktarda laktik asit içerir.

Elma, Havuç ve Kereviz

Bu sebze ve meyvelerin üçlüsü, tükürük üretiminde artışa neden olan doğal leke çıkarıcılardır. Bu, ağzınızın yıkanma hızını artırarak lekelerin yapışmasını zorlaştırır. Ek olarak, dişlerinizin rengini bozabilecek veya ağız kokusuna neden olabilecek her türlü bakteriyi çözerler. Dahası, gevrek meyveler oldukları için gevreklik faktörü ayrıca diş fırçalama maddesi olarak etkinliklerini de artırır.

Karpuz

Çileklerde malik asit bulunur ve onları etkili diş temizleme maddeleri yapan da budur. Bununla birlikte, karpuzda daha fazla miktarda malik asit bulunur ve bu da karpuzu daha da güçlü bir diş temizleme maddesi yapar. Bazıları karpuzun lifli dokusunun lekeleri çıkarmaya yardımcı olan bir diş ovma etkisine sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak, bu iddiayı destekleyecek çok fazla kanıt yok. Ne olursa olsun, birçok insan dişlerini doğal olarak beyazlatmak için karpuz kullanır ve işe yaradığını söylerler.

Dişleri Beyazlatmada Etkili Çözüm

Disleri Beyazlatmada Etkili Cozum

Gıdaların dişlerinizi doğal olarak beyazlatmasının ne kadar sürdüğünü belirlemek zordur. Ticari ürünler olmadıkları için sonuç vermeleri daha uzun sürer. Ancak, zaman çerçevesinden bağımsız olarak, düzenli olarak dişlerinizi fırçaladığınızdan ve diş ipi kullandığınızdan emin olmalısınız. Yapılması gereken önemli bir şey, diş ipi kullanımı için bir program oluşturmaktır. Dişlerinizin beyazlığını korumanın en etkili yollarından bazıları fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Uzmanlar, tercihen sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez fırçalamanızı tavsiye ediyor. Ayrıca, tüm lekeleri çıkarabilmeniz için ağzınızı fırçalarken daima dikkatli olun.

Diş Beyazlatma Zararlı mı

Dis Beyazlatma Zararli mi

Dişlerde renk değişikliği günümüzde oldukça yaygın bir sorundur. Sorunu çözmek için kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız, dişlerinizi kademeli olarak beyazlatmak için yukarıdaki doğal gıdalardan herhangi birini seçebilirsiniz. Doğal diş beyazlatma yöntemleri dişlerinize zarar vermeyeceği gibi birde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yapmanız gereken tek şey onları düzenli olarak tüketmek. Ek olarak, her zaman dişlerini fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı unutmayın. Bu şekilde, istediğiniz sonuçları alacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca sağlığınız için organik ürünler sitemizde satıştadır.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler