Kahve, birçok insanın keyif aldığı bir içecektir. Aynı zamanda günde 2 milyardan fazla fincan tüketilen dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Ama sağlığınız üzerinde ne gibi bir etkisi var? Bazıları kahvenin sizin için iyi olabileceğini söylerken, diğerleri olumsuz etkilerine karşı uyarıyor. Peki hangisi doğrudur? Kahve sağlıklı mı değil mi? Tüm sorularınızın yanıtları yazımızda!

Kahve Nedir?

Kahve, kırmızı, olgun kahve meyvelerinin çekirdeklerinin çıkarılmasıyla yapılan bir içecektir. Meyveler yıkanır, kurutulur ve daha sonra içeceği yapmak için kullanılır. Oradan yöreye göre sıcak veya soğuk içilir. Bir fincan kahve yapmanın en basit yolu, sıcak su ve öğütülmüş kahve çekirdekleridir. Sıcak su, içeceğin kendisi olarak kabul edilen koyu kahverengi bir sıvı oluşturan öğütülmüş kahveden aromaları çıkarır. Daha fazla tat için süt veya şeker gibi diğer bileşenler eklenebilir. Daha sonra en sevdiğiniz kahveyi yapmak için kavrulmuş kahve kullanabilirsiniz. En iyi kahveyi yapmak için, içeceğinizde herhangi bir kötü aromayı önlemek için temiz ve taze tadım suyu kullanmalısınız. Ayrıca, bir Breville espresso makinesinin kirecinin nasıl çözüleceğini bildiğinizden emin olun ve kahvenizi espressodan seviyorsanız size hizmete hazır hale getirin. Şimdi ne kadar uzun kaynarsa, tadı o kadar acı olur. Kettle ıslık çalmaya başlayınca ateşten alınız. Çoğu insanın damak tadına uymadığı için eski kahveyi yeniden kaynatmayın. Bardağınıza dökün ve keyfini çıkarın.

Farklı Kahve Türleri Nelerdir?

Tercihinize bağlı olarak farklı kahve türleri mevcuttur. Daha koyu bir kıvamdan hoşlanıyorsanız, dalgıç kap kahve olarak da bilinen French press kahveyi tercih edebilirsiniz. İri öğütülmüş kahve çekirdeklerinden yapılır ve standart damla filtreli kahveden daha dolgun bir aromaya sahiptir.

Espresso

İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinin içinden yüksek basınçta sıcak su geçirilerek yapılır. Sonuç, kendine özgü bir tat ve aromaya sahip yoğun bir şuruptur ve latte, mocha vb. gibi çeşitli tatlarda gelir.

Amerikan

Daha ileri gitmesi için sıcak su veya buharla seyreltilmiş espressodur.

Kahve Kahvesi

Espresso veya kahve ve sıcak çikolata karışımıdır. Kakao tozu, şurup vb. içerir.

Moka

Bu, çikolata şurubu, süt ve şekerle harmanlanmış demlenmiş kahve ile yapılır.

İrlanda Kahvesi

Bu kahve, viski ve krema karışımıdır. Joe Sheridan adında bir barmen tarafından popüler hale getirildikten sonra 1950’lerde Amerika’da popüler oldu.

Kafe latte

Espresso ile buğulanmış sütten yapılır. Bu içeceğin içindeki yumurta sarısı, ona zengin ve kremsi bir kıvam verir.

Ristretto

Bu, İtalyancada kısıtlı anlamına gelir ve daha güçlü bir tada sahip olan kısa bir espresso çekimi anlamına gelir.  width=

Kahvenin Sağlığa Faydaları

Kahve çekirdekleri, vücudunuzdaki zararlı kimyasallarla savaşan ve onu kanser, diyabet, Alzheimer vb. hastalıklardan koruyan antioksidanlar içerir. Kahvedeki kafein metabolizmayı hızlandırabilir, kilo vermenize ve iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca karbon monoksit gibi toksinleri de ortadan kaldırabilir. Kahve, karaciğer tarafından safra üretimini uyararak karaciğer hastalığını (hepatik steatoz) bile önleyebilir. Bu, diyetteki yağı emülsifiye etmeye ve onu ince bağırsağınızda emilim için hazırlamaya yardımcı olan bir tür sindirim sıvısıdır. Kahve ayrıca hafıza ve konsantrasyon seviyelerini geliştirir; bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin çalışmaya başlamadan önce bir fincan içmeleri gerekiyor.

Kahvenin Sağlık Riskleri

Kahve, özellikle aşırı miktarda tüketildiğinde sağlığınıza zararlı olabilecek kafein ve diğer uyarıcıları içerir. Bazı kişiler uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı gibi yan etkiler yaşarlar bu nedenle kahve tüketimini buna göre sınırlamaları veya kafeinsiz kahve içmeleri gerekir. Çok fazla içmenin kardiyovasküler hastalıklar, kalp hastalıkları vb. geliştirme riskini artırabileceği kanıtlanmıştır.

Günlük Ne Kadar Kahve İçmeniz Sağlıklıdır?

Tek bir fincan kahve 95 mg kafein içerir. Ons başına yaklaşık 63mg olan bir fincan espressonun 1/5’ine ve ons başına yaklaşık 200mg olan bir fincan hazır kahvenin 1/15’ine eşittir. Bu, her gün dört fincan demlenmiş kahve içerseniz, toplam kafein alımınızın 400 mg’ın üzerinde olduğu anlamına gelir, bu da önerilen günlük kafein alımından çok daha fazladır. Ancak her gün bir bardak içerseniz ciddi sağlık riskleri olmayabilir. Kahvenin birçok faydası olduğu bulunmuştur, ancak sizin için de kötü olabilir. Sonuç olarak, günde çok fazla veya birbirine çok yakın kahve içmeyin.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler