Yılın bu zamanında birçoğumuz hala yorganlarımızın altında, kazaklarımıza sarılı olarak kış uykusuna yatıyoruz ve hem rahatlatıcı hem de doyurucu rahat yiyecekler tüketiyoruz. Bahar mevsimi, biz farkına varmadan önce olacak ve o gıpta edilen “yaz vücudunu” elde etmek için düşüncelerimiz birkaç kilo vermeye dönebilir. Her vücut şekline ve boyutuna göre yazlık bir body var elbette; Ancak kilo vermek istiyorsanız keto (ketojenik veya ketojenik tarz) diyetini duymuş olabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Tam Olarak Nedir?

Yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük gıdalar keto diyetinin temelidir. En azından başlangıç ​​aşamalarında, iyi bilinen Atkins diyetine son derece benzer. Bazıları daha yapılandırılmış bir beslenme rejimine bağlı kalmak isterken, insanların bunu kendi başlarına üstlenmesi popülerdir. Şanslıyız ki bu günlerde, bu tür diyetleri destekleyecek pek çok yiyecek var, hatta ikramlara kadar – bu açlık sancılarını ve istekleri körfezde tutmak için Birleşik Krallık’taki en iyi keto aperatif kutusunu deneyebilirsiniz. Karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri yediğimiz zaman, vücudumuz kan dolaşımına insülin ve glikoz salgılar. Şeker (glikoz) vücut tarafından enerjiye dönüştürülür ve kullanılır ve bu doğal olarak meydana gelen bir süreç olduğundan, glikoz vücudumuzun “tercih edilen” enerji kaynağı olarak kabul edilir. Tükettiğimiz lipidler kullanılmaz ve bunun yerine depolanır, bu da kilo alımına katkıda bulunur. Karbonhidrat oranı düşük bir diyet yemenin bir sonucu olarak vücudumuz ketozis olarak bilinen bir duruma girer. Karaciğerdeki yağların parçalanması sonucu oluşan ketonları yaptığımız ve kilo vermeye başladığımız aşamadır.

Ketojenik Diyet Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Ketojenik diyetin sayısız sağlık yararı sağladığı gösterilmiştir. İşte bazı örnekler: Kilo vermek, şüphesiz insanların aradığı en önemli faydadır. Yağ hücrelerinizin tuttukları fazla suyu atmasına neden olan ketozis nedeniyle, ilk kilo kaybını yaşarsınız. Bu gerçekleştiğinde, yağ hücreleri kan dolaşımından geçerek karaciğere gidecek kadar küçüktür ve burada ketoasidoz enzimi tarafından ketonlara dönüştürülür.

Duygusal iştah kontrolü

Karbonhidratlar, daha önce belirtildiği gibi, insülin seviyelerini yükselttikleri ve dolayısıyla kan şekeri seviyelerini düşürdüğü için birçok gıda arzusunun köküdür. Tükettiğiniz karbonhidrat miktarını durdurduğunuzda veya azalttığınızda, aşerme ortadan kalkar ve iştahınız üzerinde kontrolü korumanız çok daha kolay hale gelir.

Geliştirilmiş zihinsel konsantrasyon

Bu, kan şekeri seviyelerinin çok düşmesinin önlenmesi ile ilgilidir. Kan şekeri seviyelerimiz düzensiz bir şekilde yükselip düştüğünde, beynimiz konsantrasyonu ve düşünce netliğini korumakta zorlanır. Tip II diyabet tedavisi: Tip II diyabet, birincil neden olan artan insülin üretimi ile karakterizedir. Keto diyeti şekerleri diyetten çıkardığı için HbA1c seviyelerini düşürdüğü ve hatta durumu tersine çevirdiği gösterilmiştir.

Enerji seviyelerini arttırır

Vücudunuz sadece sınırlı miktarda glikojen depolayabilir ve bu arz tükendiğinde enerji seviyeleriniz düşmeye başlar. Ketojenik bir diyet uyguladığınızda ise vücudunuz kendini beslemek için bol miktarda bulunan yağ depolarını yakar, bu nedenle enerji kaynağı asla tükenmez. Genel olarak, keto diyeti kilo vermeye ek olarak birden fazla ek faydası olan bir diyettir, bu nedenle genel sağlığınızı iyileştirirken birkaç kilo vermek istiyorsanız, daha fazlasını aramaya değer olabilir.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler