Yediklerimizin genel sağlık ve zindeliğimizde önemli bir rol oynaması şaşırtıcı değil. Fiziksel egzersiz eksikliği ile birlikte kötü beslenme alışkanlıkları kilo alımı ve obezitenin önde gelen nedenleridir. Bununla birlikte, “Batı diyeti” gibi bazı diyetler diğerlerinden daha kötüdür. Tüm kültürlerin sağlıksız olarak gördükleri yiyecekler vardır, ancak batılı yiyecekler özellikle sorunludur. Bunun nedeni, yoğun şekilde işlenmiş ve kimyasal olarak işlenmiş çok daha fazla gıda tüketmemiz ve bu gıdaların vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinin eksikliğine yol açmasıdır. Uygun besinler olmadan vücudumuz düzgün çalışamaz ve hormon dengesizliği de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olur. Tükettiğimiz gıdalardan elde ettiğimiz enerji ve besinler hormon üretir ve vücudumuzu besler. Bu temel besinleri almak ve hormonal sistemlerimizi korumak için dengeli bir diyet gereklidir. Trans yağları, şekerleri ve rafine karbonhidratları yüksek ve kimyasal koruyucular, boyalar, yapay tatlandırıcılar ve böcek ilaçları ile işlenmiş çok fazla gıda tükettiğimizde, sağlığımızı ve hormonlarımızı ciddi şekilde etkiler.

Batı Diyetleri ve Alışkanlıkları Hormon Dengesizliğine Yol Açıyor

Batılı diyetler ve alışkanlıklarla ilgili sorun, sabırsız bir toplum olmamızdır. Kültürümüzdeki pek çok şey, hayatımızı kolaylaştıran ve bize anında sonuç veren yiyecekler ve ürünler etrafında toplanmıştır. Harcamamız gereken çabayı ve enerjiyi azaltan cihazlar kullanıyor, pişirilmesi ve tüketilmesi daha kolay işlenmiş gıdalar üretiyoruz. Bununla birlikte, hızlı yiyecekler hayatımızı geçici olarak daha uygun hale getirebilirken, uzun vadede sağlığımızı önemli ölçüde etkileyebilir. Zamanla, ne kadar çok işlenmiş gıda yersek, vücudumuz ve hormonlarımız o kadar dengesiz hale gelir, bu da enerjimizi tüketir ve kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Ve kendimizi iyi hissetmediğimizde, egzersiz yapmaktan kaçınmaya ve besinlerden yoksun rahat yiyeceklere ve boş kalorilere ulaşmaya daha da meyilli oluyoruz, bu da sorunu daha da kötüleştiriyor. Ne yazık ki bu, sürekli olarak sağlıksız yiyecekler yeme ve yeterince egzersiz yapmama döngüsüne sıkışmış bir toplumla sonuçlanıyor. Ayrıca, bir şeyle mücadele ettiğimizde, temel nedeni ele almak ve yaşam tarzımızı daha sağlıklı alışkanlıklar içerecek şekilde değiştirmek yerine, sorunlarımızı çözmek için genellikle “sihirli” haplara ve ürünlere yöneliriz.

Kötü Beslenme Nedeniyle Hormonal Dengesizliğin Tehlikeleri

Yüksek oranda işlenmiş ve kimyasal olarak işlenmiş gıdaları ne kadar uzun süre yersek, geri dönmek o kadar zor olur. Sivilce üretme gibi görünümlerimizi etkileyebilir. Fazla kilolu olanlardan bazıları sadece daha iyi yemek yemenin ve daha fazla egzersiz yapmanın işe yaradığını düşünürken, diğerleri diyetlerinde ve egzersiz rutinlerinde ne gibi değişiklikler yaparlarsa yapsınlar obezite ile mücadele edebilirler. Bunun nedeni, yıllarca kötü beslenmenin, vücudumuzun düzgün çalışması için her ikisinin de dengede olması gereken hormonlarımızı ve bağırsaklarımızdaki bakterileri tamamen değiştirebilmesidir. Hormonlarımız ve bağırsak floramız dengede olmadığında, onları tekrar rayına oturtmak son derece zor olabilir. Daha sağlıklı yiyecekler yemeye başlasanız bile, vücudunuz gerektiği gibi çalışmıyor olabilir, bu da egzersiz yaptığınızda besinleri gerektiği gibi ememeyeceği veya yağ yakmayacağı anlamına gelir. Bu sorunla ne kadar uzun süre uğraşırsanız, hastalığa ve diğer sağlık sorunlarına o kadar yatkın olursunuz. Hormon dengesizliği olanlar: Kilo alımı Yorgunluk Kas zayıflığı Soğuk ve ısı hassasiyeti Aşırı terleme Depresyon İnfertilite Saç dökülmesi Baş ağrısı Cinsel işlev bozukluğu Eklemlerde ağrı ve şişlik Kalp çarpıntısı Bulanık görme Düzensiz dönem Jinekomasti (Meme dokusu gelişimi) Kötü beslenme alışkanlıkları ve hormonal dengesizlikler olabilir ayrıca sizi şu gelişme riskine sokar: Kanser Kalp hastalığı Diyabet

Hormonal Dengesizlik Nasıl Tedavi Edilir ve Önlenir

Bireysel duruma bağlı olarak hormon dengesizliğini tedavi etmenin veya ele almanın birçok yolu vardır. Bazı tedaviler daha invaziv bir yaklaşımı içerebilirken, diğerleri sadece tükettiğiniz gıdalara daha fazla dikkat etmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı içerebilir. Örneğin bitki bazlı diyetler hayati besinler açısından zengindir ve hormonlarınızı ve bağırsak bakterilerinizi yeniden dengelemenize yardımcı olabilir. Fast food endüstrisi, daha sağlıklı beslenmeyi daha erişilebilir kılmak için daha fazla vegan ve vejetaryen seçenekler sunmaya bile başlıyor. Hormon dengesizliği için ilaçlar ve tıbbi tedaviler şunları içerebilir: Östrojen tedavisi Testosteron tedavisi Tiroid hormon tedavisi Hormonal doğum kontrolü Anti-androjen ilaçlar Topikal kremler Düşük cinsel işlevi tedavi etmek için ilaçlar.

Çözüm

Bugünlerde pek çok kişi sağlıkları ve tükettikleri gıdalar konusunda daha bilinçli olsa da, bir bütün olarak batı kültürü hala yetersiz beslenme ve egzersiz alışkanlıklarına katkıda bulunan gıdalar ve ürünler etrafında toplanmıştır. Sorunu çözmek için daha iyi gıda ve ürünlere erişim için zorlamalı ve yaşam tarzlarımızda değişiklik yapmaya istekli olmalıyız. Pek çok birey, sağlık ve beslenme ya da uygun fiyatlı sağlıklı gıda seçenekleri hakkında ihtiyaç duydukları bilgilere basitçe erişemez. Çoğu zaman, insanlar ucuz ürünlere ve fast food’a, karşılayabilecekleri tek şey olduğu için veya doyurucu, sağlıklı yemeklerin nasıl pişirileceğini bilmedikleri için yönelirler. Ancak farkındalığı ve daha sağlıklı ve uygun fiyatlı yiyecek seçeneklerine olan ihtiyacı artırabilirsek, batı kültürünün yaşam kalitesini iyileştirebilir ve yemek hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebiliriz. Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler