Hepimiz safran tatma zevkine sahip olmayabiliriz ama çoğumuz bu birinci sınıf güneş baharatını duymuşuzdur! Peki, safran nedir? Bunlar, tipik olarak Afganistan, Türkiye, İspanya, Yunanistan, İran ve Hindistan’da bulunan çiğdem bitkisinden elde edilen çiçeğin (diğer adıyla stamenler) iplikleridir. Dünyadaki en pahalı baharatlardan biri olduğu iyi bilinir, çünkü çiçek her yıl birkaç hafta çiçek açar, ayrıca elle toplandığından ve genellikle içinde bulabileceğiniz baharatı yapmak için tipik olarak kurutulduğundan çok emek yoğundur. bitkisel ilaçlar, kozmetikler, tekstil boyaları, parfümler ve en yaygın olarak yemek pişirmede kullanılır – böylece meşhur fiyat etiketini anlamaya başlarsınız! İyi haber şu ki, lezzetini ve sağlık yararlarını elde etmek için sadece bir tutam kullanmanız yeterli. Herhangi bir taze gıdanın pahalı olduğunu fark ettiğinizde temel kural, iklim koşullarından veya basitçe büyüme döngüsünün doğasından kaynaklanabilecek şu anda veya kalıcı olarak düşük bir verimde olduğunu varsaymak güvenli midir.

Nelere dikkat etmeli?

Ana kural, nicelikten çok kaliteye gitmeye çalışmak, toz safran kullanmaktan kaçınmaya çalışmaktır. İplere erişirken, bir ucunda küçük bir sarı leke bulunan ince, eşit boyutlu ve koyu kırmızı/turuncu arayın. Renk ne kadar derinse, safranda bulunan faydalı esansiyel yağ olan ‘krocin’ o kadar fazla içerir.

Sağlığa faydaları nelerdir?

Antioksidan açısından zengin safran birçok durum için kullanılır, ancak özellikle aşağıdakilerden muzdarip insanlara fayda sağlayabilir: Alzheimer hastalığı Ruh hali bozuklukları Adet sorunları Erken boşalmaKısırlık desteği Şişmeyi azaltır Doğal afrodizyak

Onunla nasıl pişirilir?

Bir beslenme uzmanı olarak, her zaman insanların diyetine çeşitlilik katmaya çalışıyorum, yemek pişirmede yeni ve besleyici bir pozitif bileşen denemek, yemekle yepyeni bir açık fikirli ilişkinin başlangıcı olabilir. Yemek pişirmede baharat olarak kullanılan safran, birçok yemeğe eşsiz bir aroma ve lezzet katabilir. Bazı klasik kullanımlar arasında ekmeklere, keklere, pilavlara, etlere, makarnalara, körilere, yahnilere, kremalı soslara, risotto, paella, tagines, süt, lassis ve çaya eklenmesi yer alır. İstenilen miktarda safran ipliğini birkaç dakika ılık suda demlemeden önce, uçucu yağların pişmekte olan yemeği daha iyi renklendirmek için süzülmesini ve lezzetin tarifin tamamına dağılmasını sağlar. Diğer bir ipucu, besinsel faydaları korumak için pişirmenin sonuna doğru eklemektir. Safran kullanırken diğer baharatlarda rahatlamanızı tavsiye ederim, böylece gerçekten ön plana çıkabilir. Doğal bir gıda boyası olarak kullanıyorsanız, bir macun oluşturmak için ıslak gövdeleri hafifçe vurabilirsiniz.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler