Beslenme uzmanları her zaman taze, minimum düzeyde işlenmiş ve ideal olarak organik ürünlere yönelirler. Ancak, yüksek fiyatlı, sağlıklı yiyeceklerin uzun sürmemesinin tamamen moral bozucu olduğunu biliyoruz. İşte, yemeğinizin olabildiğince taze kalmasını sağlamak için bazı basit tüyolar ve bazı depolama efsaneleri bir kez ve herkes için çökertildi.

Yıkama

Basit tutalım, yiyecekler tabaklarımıza girmek için ne kadar uzun yol kat ederse, kontaminasyon şansı o kadar artar, tarladan çatala birçok kilometre olabilir. Kir, cila, böcek ilacı ve bakterileri temizlemenin ekonomik ve kolay bir yolu, meyve ve sebzelerinizi %10 beyaz sirke ve %90 su ile yıkamaktır. Diğer bir yıkama, ¼ fincan kabartma tozu, 1 kısım limon ve 4 kısım sudur, çünkü bunlar doğal antimikrobiyallerdir. Lavaboyu iyice temizlediğinizden emin olun ve ardından 10-20 dakika bekletin. Tüm meyve ve sebzelerin aynı kalınlığa sahip olmadığını unutmayın, bu nedenle cilt tipini dikkate alarak dikkatlice ıslatın. Organik satın alınacak en iyi meyve ve sebzelerin yıllık olarak güncellenen bir listesi olan ‘Kirli Düzine’yi satın almaya öncelik vermek, paradan tasarruf etmenin ve istenmeyen pestisit tüketme riskini azaltmanın en iyi yoludur.

Soğutma

Soğutma harika bir icat olsa da, kesinlikle ‘aşırı soğutabiliriz’ ve oda sıcaklığında gelişerek buzdolabından uzak tutabileceğimiz bazı meyve ve sebzeler var. Bunlara domates, patates, soğan, sarımsak, elma, armut, şeftali, erik, kayısı, avokado, guava, kivi, mango, kavun, nektarin, papaya, narenciye, muz ve çilek dahildir. Olgunlaştıklarında, ömürlerini daha da uzatmak için buzdolabına koyabilirler.

"

Sarmalamak

Genellikle gözden kaçan, ancak bazı malzemeleri birkaç gün daha uzun süre kullanmanın çok kolay bir yolu, uygun şekilde sarıldığından emin olmaktır. Örneğin peynir, nefes almasına izin verdiği, ancak kurumadığı için kağıt veya balmumu içinde büyür. Mantarlar da kese kağıdında iyi yaşar. Marul ve otlar söz konusu olduğunda, onlara nazik davranmak çok önemlidir. Hatırlanması kolay bir tüyo, bitkilere çiçek gibi davranıp kendilerini beslemelerini sağlamak için biraz suya yapıştırmaktır. Nemli mutfak havlularına sarmak da solmalarını önlemenin bir yoludur. Hepimiz gezegen için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz, bu nedenle yeniden kullanılabilir balmumu kağıdı kullanmayı düşünmek, tek kullanımlık plastik ve folyoya harika bir alternatiftir.

Toplu Pişirme

Toplu yemek pişirme, yeni bir taze yiyecek dükkanından en iyi şekilde yararlanmanın ve yiyecek israfını azaltmanın en kanıtlanmış yoludur. Soğutma, lezzeti ve besin değerini korumanızı sağlar, aynı zamanda son derece zaman ve uygun maliyetlidir. Pazar, önümüzdeki hafta için hem yemek planı hem de toplu yemek pişirmek için popüler bir gündür.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler