Alışveriş sepetinizi doldururken yemeğinizi çöpe atmayı ummuyorsunuz. Herkesin amacı eve getirdikleri yiyecekleri yemektir, ancak her zaman bu şekilde yürümez. Bu, çevre dostu bir yaşam tarzı yaşamak isteyen insanlar için inanılmaz derecede zorlu bir problem. Sizin için durum buysa, bir gecede yiyecek israfını azaltmak için bu ipuçlarına göz atın.

Yemek Planlamaya Başlayın

Mağazada çok fazla yiyecek almak çok kolay. Evinizde normalden daha fazla atıkla sonuçlanan harika bir indirimden veya kupondan yararlanabilirsiniz. Yemek planlaması, yalnızca ihtiyacınız olanı satın almanın mükemmel bir yoludur. Her bir antreyi hangi yiyeceklerin oluşturacağını tam olarak bileceksiniz. Boş bir haftalık takvim yapın ve her gün için yemek türlerinizi değiştirin. Hedeflenen alışveriş listenizden biraz yardım alarak her şeyi haftada iki kez hazırlayabilirsiniz.

Mali Kaybı Hesaplayın

Yemek yiyemeyecek kadar şımarık oldukları için artıkları atmak finansal bir kayıp gibi görünmeyebilir. Ancak, yiyecekleri satın almak için harcadığınız para, çöplükte sona ererse boşa gitti. Amerikalılar yılda 2.200 dolarlık bakkaliyeyi çöpe atıyor, ancak market alışverişinizi strateji haline getirerek bu parayı başka bir yere koyabilirsiniz. Evinizde en sık hangi yiyeceklerin atıldığını ve ne kadara mal olduklarını düşünün. Bir sonraki mağaza gezinizde çok fazla satın almaktan kaçınabilir veya aynı parayı diğer ihtiyaçlara yönlendirebilirsiniz.

Artıklarınızı Render

Bütün bir tavuğu veya hindiyi pişirmek lezzetli yiyecekler yaratabilir, ancak bol miktarda hayvan kalıntısı çöplüklere gider. Rendering, et yeme yaşam tarzlarını daha sürdürülebilir kılmak için yağ ve doku gibi yan ürünleri yeniden kullanan bir süreçtir. İstemediklerini gübre olarak kullanabilir veya sıvı yağı daha sonra kızartmak ve ızgara yapmak için saklayabilirsin.
 width=

Çirkin Yemeği Yiyin

Şekilsiz kabak ve ezik elmalar, sadece birkaç çirkin yiyecek mağazasıdır ve müşteriler görünüşe göre atmaktadır. Gıda endüstrisi uzmanları, atık ürünlerin %20’sinin çöplüklerde çürüdüğünü tahmin ediyor çünkü insanlar bunu çirkin buluyor. Asalını gerçekten geçmeyen herhangi bir şeyi atmaktan kaçının. Sırf görünüşlerinden dolayı ürünleri veya diğer malları içgüdüsel olarak israf edebilirsiniz.

Bitkilerinizi Yetiştirin

Yıllar boyunca kaç kap kuru ot veya solmuş kişniş attınız? Otlar, kilerinizin veya buzdolabınızın arkasında kolayca unutuldukları için yaygın bir gıda atığı kaynağıdır. Onları kapalı veya açık bir bahçede yetiştirmek oyunu değiştirir. Otlarınızı hemen kullandığınız için evde yetiştirilen yiyeceklerin tadını çıkarmayı ve daha taze lezzetler elde etmeyi dört gözle bekleyeceksiniz.

Atıklarınızı Kompostlayın

En dikkatli insanlar bile sonunda israf edilen yiyeceklerle ilgilenecektir. Bazen buzdolabınızda birkaç şey kötü gittiğinde veya yanlışlıkla tezgahınızda çok uzun süre kaldığında ona yardım edemezsiniz. Bu anlarda yardımcı olması için bir kompost kutusu başlatmayı düşünün. Yenilebilir atıkları atmak ve bahçeniz için organik gübreye dönüştürmek için güvenli bir yeriniz olacak. Yiyeceklerin parçalanması daha sürdürülebilir bir yol çünkü her şey doğal olarak ayrışıyor.
 width=

Market Alışverişinden Önce Yemek Yiyin

Herkes boş bir araba ile mağazaya girdi ve mideleri guruldamaya başladığı için fazladan birkaç yiyecek aldı. Normalde yemediğiniz şeyleri satın alırsanız, bu daha fazla israfa neden olabilir. Markete gitmeden önce peynirli çubuk, kuruyemiş veya diğer sağlıklı yiyecekleri atıştırın. Market reyonlarında yürürken aşırı derecede aç değilseniz, çok fazla yiyecek almaktan kaçınacaksınız.

Gıda İsrafını Azaltmaya Başlayın

Sürdürülebilir yaşam tarzınızı dönüştürmek için bu gıda tasarrufu ipuçlarını uygulayın. Yemek planlama, işleme ve kompostlama gibi çabalar, çok fazla yiyecek israfını durdurmanın ve kontrol edemediğiniz şeyleri azaltmanın birkaç kolay yoludur, böylece Dünya yaşamak için daha iyi bir yer olur.

Bu içerik yapay zeka tarafından oluşturulmuştur.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler