Çölyak hastalığı nedir konusunda kısaca, glüten alımının ince bağırsakta hasara yol açtığı, genetik olarak yatkın kişilerde ortaya çıkan ciddi bir otoimmün hastalıktır. Dünya çapında her 100 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir. İki buçuk milyon Amerikalıya teşhis konmamış ve uzun vadeli sağlık komplikasyonları riski altında. Çölyak hastalığı olan kişiler glüten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) yediğinde, vücutları ince bağırsağa saldıran bir bağışıklık tepkisi oluşturur.

Bu saldırılar, ince bağırsağı kaplayan ve besin emilimini destekleyen küçük parmak benzeri çıkıntılar olan villuslarda hasara yol açar. Bu nedenle villus hasar gördüğünde, besinler vücuda düzgün bir şekilde emilemez. Bu hastalık kalıtsaldır, yani ailelerde geçer. Bu nedenle birinci derece akrabalarında bu hastalığın (ebeve

Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

yn, çocuk, kardeş) olan kişilerde gelişme riski 10’da 1’dir. Ve insanlar glüten içeren gıdaları veya ilaçları yemeye başladıktan sonra herhangi bir yaşta gelişebilmekte. Son olarak bu da çölyak hastalığı nedir konusunda tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte.

Çölyak Hastalığı Neden Olur

Çölyak hastalığı neden olur konusunda bu hastalık diyetlerinde glüten adı verilen bir proteine ​​​​hassas olan kişilerde ortaya çıkan otoimmün bir durumdur. Gluten buğday, arpa ve çavdarda bulunur ve normalde yediğimiz yiyeceklerin besleyici ve zararsız bir parçasıdır. Bununla birlikte, çölyak hastalığınız varsa, glüten ince bağırsağınızın astarına zarar verir. Bu, yediğimiz besin ve vitaminlerin emiliminde sorunlara neden olabilmekte. Bu hastalık her yaşta teşhis edilebilmekte. Bebeklikten yaşlılığa, teşhis konan çoğu kişi 40 yaşın üzerinde olmasına rağmen. Genellikle çok başarılı olan tedavi, tüm glüten kaynaklarını diyetten çıkarmaktır.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde çölyak hastalığının sandığımızdan çok daha yaygın olduğu ortaya çıktı. Son araştırmalar, Birleşik Krallık’taki yaklaşık 100 kişiden birinin bu duruma sahip olduğunu göstermiştir. Avrupa’daki Kafkas popülasyonlarında ve ayrıca buğdayın temel bir diyet olduğu gelişmekte olan ülkelerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. İrlanda’nın batısında, dünyadaki en yüksek hastalık oranı vardır. Birinci derece akrabaları (ebeveyn, çocuk, kardeş) hastalığı bulunan kişilerde çölyak hastalığı görülme sıklığı 10’da 1, ikinci derece akrabaları (teyze, amca, kuzen) çölyak hastalığı bulunan kişilerde ise 39’da 1’dir. İnsanlar aslında hastalığa sahip olduklarını bilmiyorlar. Ancak yine de hafif semptomları olabilir. Birleşik Krallık’ta 800 kişiden sadece 1’ine doğru hastalık teşhisi konduğu düşünülmekte.

Çölyak Hastalığı Sizi Nasıl Etkileyebilir?

Mikroskop altında normal bir ince bağırsağa bakıldığında, yüzeyden yapışan çok sayıda küçük parmak benzeri çıkıntılar olacaktır. Bunlar villuslardır. Amaçları besinlerin beslenmemizden emilimini arttırmaktır. Çölyak bir kişide, villus iltihaplanma nedeniyle hasar görmüştür ve daha kısa daha inatçı görüneceklerdir. Bu da daha az besin maddesinin kan dolaşımına geçtiği anlamına gelir.

Daha ciddi vakalarda, neredeyse hiç görülemezler, bu nedenle bağırsağın astarı oldukça düz görünür. Doktorlar buna villöz atrofi diyor. Villöz atrofiyi tanımak, çölyak hastalığı tanısını koymanın anahtarıdır. Çölyak hastaları glüten yemeyi bırakırsa villuslar iyileşebilir.

Çölyak Hastalığının Nedenleri

İnsanların bu durumu neden geliştirdiğini bilmiyoruz ama birçok teori var. Çoğu doktor, bağırsaklarımızın glütene duyarlı hale gelip gelmediğini genlerimizdeki bir faktörün belirlediğine inanır. Birçok hastalık gibi, çölyak hastalığı ailelerden geçebilir ve spesifik genler şimdi tanımlanıyor.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığı belirtileri semptomlarda geniş bir çeşitlilik vardır. Çocuklarda ishal, kusma veya kilo alamama olabilmekte. Yetişkinlerde, hastalık çok çeşitli şekillerde tıbbi müdahaleye gelir. Yaygın bir semptom, karında şişkinlik veya rahatsızlık ile birlikte ishaldir. Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir konusunda oldukça sık, hastaların bağırsaklarıyla ilgili olabilecek herhangi bir semptomu yoktur. Ancak testler anemi gösteriyorsa veya ince kemikleri (osteoporoz) bulunursa çölyak hastalığından şüphelenilir. Bu tür kan ve kemik hastalıkları, hastaların hasarlı villuslar nedeniyle diyetlerinden demir, kalsiyum ve çeşitli vitaminleri alamamaları nedeniyle ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda, insanlar bariz bir sebep olmadan kilo verirler ya da oldukça belirsiz bir şekilde kendilerini iyi hissetmezler. Birçok hasta sadece hafif semptomlara sahiptir.

Çölyak Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Çölyak Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor bir muayene yapacak ve sizden tıbbi açıklama alacaktır. Çölyak hastalığından şüphelenirlerse, daha ileri testler yapılacaktır.

Kan testleri

Bunlar, çölyak hastalığına işaret eden antikorları arayacaktır ve gluten içeren yiyecekler hala yenilirken yapılmalıdır. Bununla birlikte, pozitif bir kan testi, şüpheye yer bırakmayacak şekilde tanıyı doğrulamaz.

Endoskopi

Sonuç pozitif ise veya kan testinin negatif çıktığı ancak çölyak ihtimalinin olduğu durumlarda yapılmakta. Endoskopi, ince, esnek bir tüpün ağızdan ve bağırsağınızdan biyopsilerin alındığı ince bağırsağa geçirilmesini içermekte. İşlem rahatsız edici olsa da ne tüpü geçirmek ne de biyopsi almak ağrılı değildir. Biyopsi örnekleri, villusun anormal olup olmadığını gösterecek ve tanıyı doğrulayacaktır. Bazen, tanı konusunda belirsizlik varsa, ikinci bir endoskopi ve biyopsi önerilebilmekte.

Çölyak hastalığının tedavisi yaşam boyu özel bir diyet gerektirir. Ve teşhisten emin olmak kesinlikle çok önemlidir. Endoskopi, tanıyı doğrulamanın tek yoludur.

Çölyak Hastalığı İçin Hangi Tedavi Mevcuttur?

Çölyak hastalığının tedavisi, glüten içeren herhangi bir gıdayı yemekten kaçınmaktır. Bu, hayatınızın geri kalanında glütensiz bir diyet uygulamak anlamına gelir. Çölyak hastalığı teşhisi konulursa, glütensiz bir diyete bağlı kalmak, hangi gıdaların gluten içerdiği ve dengeli bir diyetin nasıl sürdürüleceği hakkında bilgi gerektirdiğinden, doktor bir diyetisyene danışmanızı önerecektir. Diyetisyen yazılı bilgi ve tavsiye verecektir.

Çölyak Hastalığı Zamanla Beni Nasıl Etkileyebilir?

Bu durum ortadan kalkmaz. Glutensiz bir diyete bağlı kalırsanız, gelecekte problemler geliştirmeniz ve sağlıklı kalmanız çok daha az olasıdır. Çoğu insan, alıştıktan sonra diyete uymayı daha kolay bulur. Düşük demir sayımı (anemi) veya kemiklerin incelmesi (osteoporoz) gibi problemler geliştirme riski vardır. Ancak bunlar doğru yiyecekleri yerseniz çok daha az olasıdır. Bu sorunları yaşarsanız, doktorunuz diyete başlamadan önce size tablet takviyeleri verebilmekte.

Çölyak hastalığı kadınların doğurganlık sorunları olabilmekte. Ancak bunlar genellikle glütensiz diyet başladığında çözülmekte. Çölyak hastalığına sahip olmak, belirli kanser türlerine sahip olma riskinizi artırabilmekte. Lenfoma adı verilen, bağırsağı etkileyebilen ve çölyak hastalığının çok az sayıda insanda uzun yıllar sonra, özellikle de glüten yemeye devam ettiklerinde ortaya çıkan nadir bir tümör türü vardır. Çölyak hastalığınız varsa ve diyete bağlıysanız, herkesle aynı yaşam beklentisini bekleyebilirsiniz.

Uzun Vadeli Sağlığa Etkileri

Hastalık olan kişilerde koroner arter hastalığı gelişme riski 2 kat, ince bağırsak kanseri gelişme riski 4 kat daha fazladır. Çölyak hastalığının tedavi yükü, son dönem böbrek hastalığı ile karşılaştırılabilmekte. Ve partner yükü, kanserli bir hastaya bakmakla karşılaştırılabilmekte. Tedavi edilmeyen bu hastalığı, Tip I diyabet ve multipl skleroz (MS) gibi diğer otoimmün bozuklukların ve dermatitis herpetiformis (kaşıntılı deri döküntüsü), anemi, osteoporoz, kısırlık ve düşük, epilepsi gibi nörolojik durumlar dahil olmak üzere diğer birçok durumun gelişmesine yol açabilmekte. Ve migren, boy kısalığı, kalp hastalığı ve bağırsak kanserlerine neden olabilmekte.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Şu anda, çölyak hastalığı tedavisi sıkı bir glutensiz diyete ömür boyu bağlılıktır. Bu sebeple glutensiz beslenme ile yaşayan insanlar, ekmek ve bira gibi buğday, çavdar ve arpa içeren gıdalardan kaçınmalıdır. Bir kesme tahtası veya ekmek kızartma makinesinden alınan kırıntılar gibi az miktarda glüten almak, ince bağırsak hasarını tetikleyebilmekte. Ayrıca çölyak hastalığı ayrıca, çölyak ladin, tropikal olmayan ladin ve glütene duyarlı enteropati olarak da bilinmekte. Gluten içeren veya glüten ile temas etmiş olabilecek (çapraz temas olarak bilinir) tüm yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Glutensiz Ürün

Glutensiz Ürün

Glutensiz Diyet Nedir?

Buğday, çavdar veya arpa kullanılarak yapılan herhangi bir gıdada glüten bulunmakta. Ekmek, hamur işleri ve keklerin tümü unla yapılır ve büyük miktarda gluten içerebilmekte. Kahvaltılık gevrekler genellikle buğday, çavdar ve arpadan yapılmakta. Ve diğer birçok gıda beklenmedik bir şekilde glüten içerir. Örneğin, birçok yemek sosunda un koyulaştırıcı olarak kullanılır ve tüm bira ve bira yapımında arpa kullanılabilmekte. Bazı gıdalar, üretim veya işleme sırasında zaman zaman az miktarda gluten ile kontamine olur. Yulafın çölyak hastalığı olan kişiler için zararlı olduğuna inanılmaz. Ancak yulaftan yapılan bazı ürünler, onları yemek için güvenli olmayan eser miktarda glüten içerebilmekte. Glutensiz olup olmadıklarını görmek için bu tür ürünlerin üzerindeki etiketleri kontrol etmeyi öğrenmeye değer.

Çölyak hastalığı bulunan kişiler için çok çeşitli alternatif glutensiz ürünler mevcuttur. Çölyak hastalığı teşhisi konmuş kişilerin ömür boyu sıkı bir glutensiz diyete uymalarına yardımcı olmak için doktor tarafından reçeteyle verilen bir dizi uzman ikame temel glutensiz gıda mevcuttur. Bu gıdalar arasında ekmek, un ikame karışımları, makarna, krakerler ve ilave şeker içermeyen sade kahvaltılık tahıllar bulunmakta. Bu gıdalardan bazıları, glütensiz diyetlerde eksik olabilen kalsiyum ve lif gibi temel besinlerle güçlendirilmiştir.

Ana üreticiler artık glütensiz gıdalar üretiyor ve lüks ürünler de dahil olmak üzere bunların çoğu süpermarketlerden ve sağlıklı gıda mağazalarından temin edilebiliyor. Mevcut mevzuat, gıda üreticilerinin gıdaları etiketlemesini, böylece tüm bileşenlerin açıkça belirtilmesini zorunlu kılmaktadır. Çoğu üretici, ürünlerini glütensiz olarak etiketler, ancak genellikle glüten, mevcut olduğunda bir içerik olarak listelenmelidir. Restoranlar, yemeklerde gluten kullanımını belirterek giderek daha fazla yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak birçok restoran şu anda yemeklerini etiketlememektedir ve sormanız gerekebilmekte. Ayrıca, gıda etiketleme kuralları Birleşik Krallık dışındaki ülkelerde bu kadar katı olmayabilmekte. Bu nedenle seyahat ederken dikkatli olmak önemlidir.

Glutensiz Ürünler

Sitemizdeki bulunan glüten içermeyen organik ürünler hastalığınıza tedavi konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca uygun fiyat ve hızlı kargo seçenekleri ile hemen glutensiz ürün siparişleri verebilirsiniz.

Tümünü Göster

Benzer gönderiler